Wordpress Rehberi

WordPress CPU Kullanımını En Aza İndirme İpuçları

Cache Eklentisi Mutlaka Kurun;
Cache eklentilerinin ne işe yaradığını bilmeyen kalmamıştır zaten ama ben yine de bir iki cümle ile anlatayım. Cache eklentileri sitenizin görüntüsünü önbelleğe alır ve kullanıcılar geldikçe hep onu gösterir ve bu şekilde kaynak kullanımını önemli ölçüde azaltır. Cache eklentilerinden en popüleri W3 Total Cache ve WP Super Cache eklentileridir. Aralarındaki savaş bir türlü bitmedi. Bi grup total caheyi diğer grup süper cacheyi savunup duruyor. Onlar savaşadursun yeni bir Türk yapımı cache eklentisi de kendini göstermeye başladı. Bu eklentinin adı Wp Fastest Cache

Kullanabileceğiniz en baba cache eklentileri bunlar
                                                 Kullanabileceğiniz en baba cache eklentileri bunlar

Hangi Cache Eklentisini Kurmalıyım?
Aslında bu 3 eklentide birbirine çok yakın. Sonuçta yaptıkları iş aynı. Ben çoğunlukla wp süper cache kullanırım ve tavsiye de ederim. fastest cache de kullandım onunda kullanımı çok basit ve Türk yapımcı olduğu için kullanılabilir. Diğer wp total cacheyi hiç kullanmadım desem yeridir. Herneyse bu konuyu geçiyorum gereksiz uzadı. Siz Wp Super Cache kurun, aktif edin geçin.

Sayaçlar ve Konu Hitini Kayıt Eden Eklentileri Kaldırın;
Genelde yandex metrika kullanıyorum ben ama bazen görüyorum sitelerde. Adam ne kadar sayaç varsa basmış, alexa koymuş bilmemne. Arkadaş ne işin var o kadar sayaçla. Sanki siteye milyonlar giriyo da ölçmeye çalışıyo. Hoş girse ihtiyacı olmaz ya neyse. Onları kaldırın varsa. Metrica bize yeter. Konumuz değil belki ama yeri gelmişken patlatayım 🙂

Yandex Metrica Webvisor ile Ziyaretçi Analizi Nasıl Yapılır? adlı yazıda metricanın inceliklerinden bahsettim. Buraya tıklayarak konuya gidebilir ve metrica ile ziyaretçi analizinin dibine nasıl vurulur görebilirsiniz.

Anasayfada Konu Tarihleri Göstermeyi Kaldırın;
Anasayfada konuların tarihlerini göstermeyi kaldırabilrisiniz. Konu tarihleri her seferinde ayrı ayrı hangi gün hangi saat vs diye bakıyor ve CPU harcıyor. Konu tarihlerini konunun içinde bırakırsanız daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Bu çok önemli olmasa da hız konusunu etkileyen bir faktördür.

Bugünlük bu kadar yeterli diye düşünüyorum. Yazının devamı gelecek. Yazının devamında GZIP sıkıştırma nasıl aktif edilir, nasıl kontrol edilir ve ne işe yarar, GZIP sıkıştırmanın SEO ve hız açısından önemi nedir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağım.

Önceki sayfa 1 2
Daha Fazla Göster

27 Yorum

  1. CPU kullanımı ile ilgili çok sorunlarım vardı sonlara dayanıyordu yazdıklarınızı bir bir uyguladım ve gözle görülür bir düşüş oldu. çok teşekkürler

  2. sitemin cpu kullanımı %100 leri buluyor ve site down oluyor. Yazınızı okuduktan sonra şimdi normal seviyelere geldi.

  3. Bu yöntemler eskidi ayrıca jetpack’ı kaldırmadan, function eklentisi açarak gereksiz özelliklerini deaktif etmeniz mümkün.

  4. Tüm yolları denedim ne yaptımsa olmuyor sanırım tema çok fazla kullanıyor buna da bir çözüm yok.

  5. The new Zune browser is surprisingly good, but not as good as the iPod’s. It works well, but isn’t as fast as Safari, and has a clunkier interface. If you occasionally plan on using the web browser that’s not an issue, but if you’re planning to browse the web alot from your PMP then the iPod’s larger screen and better browser may be important.

  6. Tüm hepsini yapıp yine sonuç elde edemeyen arkadaşım mutlaka hosting firman ile görüş. Eğer küçük bir siten varsa ve CPU yetmiyorsa mutlaka bir sıkıntı var. yada sitende virüs olabilir.

  7. Aslında cpu kullaımı normalde hiç artmazdı ama son zamanlarda büyük artışlar gözlemlemiştim. Öncelikle yazınızda bulunan düzenlemeleri yaptım ama yine bir düzelme olmadı. Meğer siteye botlar dadanmış. Virüs içerikli şeyler girmiş komple sitemi silip yeniden hazırlamak zorunda kaldım.

  8. Burada yazılanları da denedim ama yine de CPU çok fazla kullanılıyor. Sanırım başka bir sorun var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün