Teknolojik Haberler

Chromebook kullanıcılarının bilmesi gereken 12 klavye kısayolu

Chrome OS’u daha da kolaylaştıracak bir düzine klavye kısayolu bulunuyor. Siz de bir Chromebook kullanıcısıysanız bu kısayollar çok işinize yarayacak.

Chrome OS, kullanımı kolay, basitleştirilmiş bir işletim sistemidir. Bununla birlikte, klavye kısayolları, Chromebook’unuzu gezmeyi daha da kolaylaştırabilir. İşte 12 adet kısayollar.

chromebook kısayolları

1. Alt + Arama

Chromebook’un klavyesi hakkında fark edeceğiniz ilk şeylerden biri, üzerindeki kapak kilidi anahtarı üzerinde bir büyüteç var. Kapaklar kilitlenmek yerine, bu anahtar Chrome OS’nin arama penceresini çağırıyor. Bununla birlikte, Alt tuşunu basılı tutarken arama tuşuna basarak yine de büyük harf kilidi yapabilirsiniz.

2. Shift + Escape

Bu, Windows’un ‘Ctrl-Alt-Delete’in Chrome OS karşılığıdır. Shift-Esc, hangi uygulamaların en çok sistem kaynağını kullandığını görebileceğiniz Chrome’un Görev Yöneticisi’ni çağırır ve yanıt vermeyen bir uygulamadan çıkmaya zorlamaktadır. Bu klavye kısayolu yalnızca Chrome etkin pencereniz olduğunda çalışır; Bir uygulamanızı en üstteki etkin pencere olarak kendi penceresi olarak kullanırsanız çalışmaz.

3. Arama + L

Chromebook’unuzdan kalktığınızda kilitlemek için bu kombinasyona basın. Kilidini açmak için geri geldiğinizde şifrenizi girmeniz gerekir.

4. Ctrl + Shift + Q(x2)

Chromebook’unuzdan çıkmak için Ctrl ve Shift tuşlarını basılı tutun ve Q tuşuna iki kez basın.

5. Alt + 1-9

Favori uygulamalarınızı Chrome OS rafa sabitlediyseniz, bunları açmak için bu kısayolları kullanabilirsiniz. Alt-1, rafa sabitlenmiş en soldaki uygulamayı açar; örneğin Alt-9 en sağdaki uygulamayı açar.

7. Alt + [ or ]

Bu iki kısayol çoklu görev için mükemmeldir. Sol köşeli parantez etkin pencereyi ekranınızın sol tarafına sabitlerken sağdaki parantez de tam tersini yapar; yan yana pencereleri hızla ayarlamanıza izin verir.

8. Alt + –

Alt artı eksi işaret tuşu aktif pencerenizi en aza indirir. Masaüstünüz açıkken bu açılır kutu en aza indirdiğiniz son pencereyi geri yükleyecektir.

9. Alt + =

Alt artı eşittir tuşu, geçerli etkin pencerenizi masaüstünüzde geçirir. Üst ekranın üst kısmında bıraktığı için tam ekran modu değil. Tam ekrana girmek için tam ekran tuşunu (F4 noktasında bulunur) kullanabilirsiniz.

10. Alt + geri alanı

Geri tuşu, imlecinizin solundaki karakteri siler. Bununla birlikte, Windows PC’lerde imlecin sağındaki karakterleri silen ayrı bir silme anahtarı vardır. Bu Windows silme tuşu işlevini bir Chromebook’ta kullanmak için, geri alana geldiğinizde Alt tuşunu basılı tutmanız yeterlidir.

11. Ctrl + ‘anahtar penceresi’ tuşu

Anahtar penceresi tuşu genellikle bir Chromebook klavyesindeki F5 noktasında bulunur. Ctrl tuşuyla birlikte, tüm masaüstünüzün ekran görüntüsünü alır ve İndirilenler klasörüne kaydeder. Masaüstünüzün yalnızca bir bölümünün ekran görüntüsünü almak için Ctrl + ÜstKrktr + geçiş anahtarı tuşunu kullanın.

12. Ctrl + Alt + /

Bu komboyu kullanarak mı düşünüyorsunuz? Sembolü, eğik çizginin kaydırılmış halidir. Klavye kısayolları hakkında bir sorunuz varsa, bu kombinasyon, size Chrome OS için kullanılabilen çeşitli klavye kısayollarını göstermek için bir klavye yer kaplaması gösterir.

Google ChromeBook İncelemesi: İzlemenizi Kesinlikle Tavsiye Ederim

Google ChromeBook şu anda ülkemizde yok. Ancak kısa zamanda geleceğine eminim. Tasarım olarak Apple ürünlerini andırıyor ama kullanım olarak kesinlikle kendine özgü bir bilgisayar. Sizde Chromebook hakkında söylemek istediklerinizi veya sorularınızı yorum bölümünü kullanarak bana sorabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün