Tecrübelerim

Yandex Metrica Webvisor ile ziyaretçi analizi nasıl yapılır?

Sitenize gelen kullanıcının ne gibi davranışlarda bulunduğunu, nereye bakıp nereye tıkladığını çok güzel şekilde kayıt edip raporlayan sistem metricanın webvisor sistemidir.

Bu analizler için en iyi araçlar şüphesiz google analytics yada yandex metrica dır. Bende aylarca hatta yıllarca sürekli google analytics ile çalıştım. Tamam, analizler güzel falan ama bu işi yandex daha çok ciddiye alıyor. Ve yandex reklam almadığı için bu işi daha tarafsız ve objektif bir gözden yaptığına inanıyorum.
Google analyticste yaparken çok zorlanacağınız hatta olmayan tüm analizlere yandex metrica da kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yandex metrica ile sitenize giren ziyaretçilerinizin açtığı sayfada neler yaptığını maus (fare) hareketlerine kadar görebilirsiniz.
Yandex Metrica’ya yukarıdaki linklerden birinden ulaştıktan sonra adım adım sitenizi kolaylıkla ekleyip, kodunuzu sitenizin uygun yerine ekleyebilirsiniz. Bu işlemler o kadar kolay ki resimli anlatıma bile gerek duymuyorum.
Sadece dikkat etmeniz gereken bir ayardan bahsedeceğim. 
Az önce dediğim sitenize giren ziyaretçilerin neler yaptığını, nerelere tıkladığını sayfada nereye baktığını tam olarak gösterecek olan araç webvisor. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi sayaç eklerken sayacınızı istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Bu özelleştirmeleri yaparken ayarların hemen altındaki webvisor seçeneğini tıklayın.

Yandex Metrica Webvisor ile Ziyaretçi Analizi Nasıl Yapılır

 

Not: Bu ayar ile sitenize gelen ziyaretçilerin hareketlerini kontrol edersiniz ancak sitenize artı bir yük katacaktır. Çok da etkilememekle birlikte bilginiz olsun istedim.

Webvisor seçeneğini işaretledikten sonra sitenize kodu ekleyin ve bundan sonraki ziyaretçilerin neler yapacağını artık rahatlıkla görebilirsiniz.

yandex webvisor nedirYandex in webvisor uygulaması benim çok hoşuma gitti. Umarım sizde kullanıp faydasını görürsünüz. Yandex metrica hakkında soru ve sorunlarınız olursa aşağıya yorum bırakabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün