Tecrübelerim

Web Sitemde Bot, Kopya İçerik, Spam Kullanmalı Mıyım?

Bu soru benim kendi kendime yüzbinlerce kere sorduğum soruların en başında gelenidir.

Kimi zaman gaza gelip kullandım, kimi zaman özgünlüğü savundum. Yeri geldi botla başka bir siteyi clonladım yeri geldi tek sayfalık site yaptım. Diyeceksin ki şimdi kardşeim sadede gel, gelmiyorum çünki biraz metin yazıyım da yazının seosu iyi olsun 🙂 Google aramarında falan çıksın. Yoksa web sitende bot, kopya içerik, spam kullanmalı mısın kullanmamalı mısın bunu bulamazsın.

Her neyse şaka bir yana bana sorarsanız web sitelerinizde kesinlikle ama kesinlikle bot olsun başka siteden kopyala yapıştır olsun kesinlikle kullanmayın. Ha şimdi bazıları diyebilir ki ”Ben sitemde bastım botu kopya içeriği, mis gibi işliyor sitem” olabilir derim, çünki google nin neyi sevdiğini neyi sevmediğini tam olarak çözmek kolay değil. Sen belkide hoşuna gidecek birşey yapmışsındır bilemeyiz bunu.

Ben tüm yolları denedim aşağıda sizlere hangisini yapına ne olduğunu kendi tecrübelerime dayanarak anlatmaya çalışacağım;

Kopya içerik kullananların gözümde bu resimdekinden farkları yok
Kopya içerik kullananların gözümde bu resimdekinden farkları yok

Web sitende bot, kopya içerik, spam kullanırsan ne olur:


Öncelikle bot kullanmak çok rahat oluyor takır takır dolduruyorsun siteyi. Binlerce yazıyı birkaç günde kasıyosun mis gibi oluyor. Mis gibi oluyor dedim de aklıma şu video geldi. İzleyinde gülelim biraz 🙂 İbrahim Göker Vine Neyse ne alakaysa birden aklıma geldi işte.

Siteyi dolduruyosun eee sonra. Bekle öküzün trene baktığı gibi bakıyoz yine videodaki gibi.Google amca bizi adam yerine bile koymamış, elini bile öptürmüyo. İstatistiklere bak, tüm siteyi kontrol et bilmem ne varmı gelen giden? Yok.

Güzel kardeşim olmaz tabi. Google geliyor sitemize iki bakınıyor bunu yapmak insan işi değil, zaten burdaki herşey ‘A’ sitesinde ‘B’ sitesinde de var aynısı, hem daha fazla izlenmiş yorum almış. Bu kesin spam yapmış hadi eyvallah diyor ve gidiş o gidiş.

Şimdi bazı uyanık arkadaşlar (benim gibi) bu yazıyı okuyunca ben spinner kullanırım, günde 10 yayın atarım falan diyecek. Yok arkadaşım yemiyor uğraşma boşuna.  Bak kırmızı yazdım altınıda çizdim. Sadece sen iyice anla diye değil yine google amcanın hoşuna gitsin aramalarda öne çıksın diye. (Bu arada taktikleri kapıyosun demi, boşa okuma google amcanın hoşuna giden şeyleri arada yazıyotum 😉 )

Ayrıca bunun yanında benim gibi simetri hastalığının webe vurmuş hali varsa yandınız. Acayip bi cümle oldu ama şunu anlatmaya çalışıyorum. Benim sitelerimde gereksiz bir resim olursa rahatsız olurum, kötü bir ayar olur ve düzelmezse siteyi silene kadar gider o iş, paylaşa basınca konunun resmi çıkamzsa yandım ben o gece gibi. Benim gibi kılkuyruksanız yandınız gitti valla, site resmen çöpe dönüyor bunalıma giriyor insan.

Peki ne yapıcam ben abi? Kafayı yiycem çıkamıyorum işin içinden…

Bak Hasan kardeşim, bota, kopyaya, spama hiç gerek yok, bak allah seni inandırsın yok. Botla, spamla 100 yazı yayınlayacağına otur günde bak çok değil 1 tane sadece 1 tane %100 özgün kendi yaptığın, yazdığın İNSANLARA FAYDALI OLABİLECEK bir yazı, resim, video artık elinden ne geliyorsa yayınla inan daha değerli. SABIRLI OLMAK  en önemli şey. Sabretmezsen olmaz. Birşeye karar ver ve inatla devam et.

Hasan, kafana takılan bişey olursa yorumdan yazabilirsin mutlaka cevaplarım. Yine söylüyorum webmasterların şahı değilim ama elimden geleni yapmaya çalışırım.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Gecenin bu saatinde bu konu çok ağır geldi be 🙂 Sanki zorla okuttular valla. En çok hoşuma giden kısmı şu takıntı olayı, bende de var aynı sorun. Ve bu soruna karşılık olarak bi o kadar beceriksizim. Yani tam eziyet halletmesi. Selamlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün