Tecrübelerim

Kış Hastalıklarından Korunma Klavuzu

Kış Hastalıkları korunmanın en zor olduğu hastalıklardır. Kış hastalıkları ve bu hastalıklardan korunma yollarını yazımda anlatacağım. Başlık başlık ve sürekli güncellenerek devam edecek olan yazımı okuyarak siz de hastalıklara karşı direnç gösterebilirsiniz. Kış hastalıkları en çok solunum yollarını ve akciğerlerdeki kılcal boruları etkiler. Ateş, öksürük ve kırıklarla başlar. Solunum yollarının iç yüzeyinde kızarıklık ve şişlik görülür. Hasta solunum güçlüğü çeker, balgamı söktüremez. Daha çok geceleri artan şiddetli öksürük nöbetlerine tutulur.

Nezle Nedir Nezleden Nasıl Korunulur?

Grip gibi nezle de virüstü hastalıktır ve kış aylarında ortaya çıkar. Nezle virüsü burnun sümüksü tabaka denen kısmını etkiler, kurutur, hatta kanatır. Yaz nezlesinde burun akar, kış nezlesinde burun tıkalıdır. Evinizde nezleye karşı şu doğal ilaçlan hazırlayabilirsiniz. Saf alkole, birer çimdik, tarçın, kekik, biberiye ve nane koyun. Bir mendile bir iki damla damlatan ve sık sık, derin nefes alarak burnunuza çekin. Kavrulmuş fındık, karabiber ve bol bol ayva yiyin. Sıcak suya hardal koyun, ayaklarınızı bu sıcak su ile yıkadıktan sonra yün çorap giyip yatağa öyle yapın. Burnunuza kolonya çekin. Nane yiyin veya naneyi kaynatıp suyunu için. İl hamurdan vazgeçmeyin. Mutfağınızdan kerevizi eksik etmeyin. Üşenmeyin, burnunuzu mendille silmek yerine, tuvalete gidip lavaboya sümkürün Durumunuz buna elvermiyorsa kağıt mendil kullanın. Hastalığı başkalarına da bulaştırmamak için yanınızda hep alkol ya da kolonya bulundurun ve ellerinizi sık sık temizleyin.

nezleden korunma yolları

Bronşit İçin Kara Turp

Kazak giyin, göğsünüzü rüzgara açmayın. Eğer kronik bir bronşitiniz varsa daha da dikkatli olun. Sıcak bir odada terliyken, teriniz kurumadan soğuk bir odaya geçmeyin. Kış hastalıklarına daha çok, soba kullananlar yakalanıyor. Hasta anınızda odanızdan ve yatağınızdan çıkmayın.

Bronşit akciğerler için çok tehlikelidir. Ateş yükselirse mutlaka doktora gidin. Bu hastalık, özellikle çocuklar ve yaşlılar için çok tehlikelidir. Aspirin ve göğsü yumuşatıcı öksürük şurupları yararlıdır. Ayrıca, adaçayı ve ıhlamur için. Bir tutam adaçayı ile bir tutam kekiği bir litre suda iyice kaynatan, demlenmeye bırakın, günde iki üç fincan için. Şalgamı kaynatan şurup yapın, kara turpu iyice dövün, suyunu çıkarın, biraz şeker karıştırın için, yararlarını göreceksiniz.

Gribe Karşı Dut Hoşafı İyi gelecektir

Çok yaygın, bulaşıcı ve tehlikeli bir kış hastalığıdır. Hastalık bedenimize ağız ve burundan girer. Ateş, baş ağrısı, kırıklık, halsizlik ve genellikle kuru öksürük gribin başlıca belirtileridir. Akciğer, solunum yolları ve kalp damarlarını etkileyerek ölüme neden olur. Özellikle yaşlılar için tehlikeli­dir.

Çeşitli vitaminler yönünden zengin ol­dukları için, sofranızdan sebzeyi, yeşilliği, meyveyi, bu arada limon, greyfurt ve mandalina gibi narenciyeyi eksik etmeyin. Salgın zamanlarında kalabalık ve kapalı, kahve, lokanta, gazino gibi yerlerde meşru­bat içmeyin, yemek yemeyin. Grip olduğundan kuşkulandığınız kimseden uzak durun.

Evinizde gribe karşı şu doğal ilaçlan uygulayabilirsiniz. Bol bol dut hoşafı yiyin. Zira dut, bakteriler ve virüslere karşı çok etkilidir. Bir litre suya yarım kilo kuru üzüm, birer çimdik tarçın, karanfil, karabiber ve bütün bir limonun kabuklarını koyun, kaynatın, için. Sarımsak yiyin, sarımsakta, ellisin ve garlisin adlı iki güçlü antibiyotik var.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün