Tecrübelerim

Çobana sormuşlar kral olsan ne yapardın?

Hepimiz aslında çok şeyler istiyoruz. Kendimize göre çok şeyler. Ama bizim hayal bile edemeyeceğimiz kadar güzel hayatlar yaşayanlar var. Ben ne istiyorum mesela. Ben güzel bir ev, güzel bir araba ve hayatımı para sıkınıtsı olmadan idame edebilmek. Tüm bunlar için benim hesabıma göre 200 bin lira yetiyor. Evet 200 bin lira ile ben hayatımı şu anda düşündüğüm en güzel şekilde devam ettirebilirim.

Ama çoğu insan için yani zenginler için bu rakam çerez parasıdır. Yani zengin bir kişi bu yazıyı okusa ne kadar da mütevazi bir insan diyecek. Ama benim cetvelim bu kadar, kapasite bu yani. Görmemişiz ki varlıklı olmak nasıl birşey. Benim dediğim güzel bi araba 50 bin lira güzel bir ev 100 bin lira ve kalan 50binde çalışıp birşeyler yaparak gayet güze yaşanabilir diye düşünüyorum.

Bu muhteşem hayatlar yaşayan birisine örnek vermek istiyorum. Aşağıdaki videoyu izledikten sonra ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

https://www.youtube.com/watch?v=I9s0Ta-cH4I

Şimdi yazıma devam edeyim. eğer videoyu izlediyseniz kendinize gelmeniz biraz zaman alabilir 🙂 

200 bin liram olsa eminim ki o da yetmeyecek ve daha fazlasını isteyeceğim. Ben istemesem çocuklarım o hayatı yeterli görmeyecek. Onlar hedeflerine ulaşsa, onların çocuklarına yeterli gelmeyecek. Yani sonuç olarak insanoğlunun doyumsuzluğu ve nefis mücadelesi galip gelecek.

Başlıktaki söze gelmek istiyorum. Çobana sormuşlar kral olsan ne yapardın diye. O da hep soğanın cücüğünü yerdim demiş. Yani hayatında hiç soğan cücüğü yiyememiş. Onun hayali en ulaşılması zor olan soğan cücüğü. Benimde en ulaşılmaz gördüğüm yada istediğim şey çoğu insana göre bir soğan cücüğü. Eminimki o çoban soğan cücüğüne ulaşsa, tavuk yemek isteyecek. Sonra tarla, hayvanlar vsvsvs bu böyle sürüp gidecek.

soganin cucugu

Gördüğünüz gibi mutluluk ne soğan cücüğü ile ne
bir ev nede bir araba ile olmuyor. Eğer insan mutsuz olmak isterse Dünya’nın en zengin insanı dahi olsa mutsuz olur. Yetmez elindekiler. Hırsı onu yakar kavurur.

Mutlu olmak için aza kanaat etmek, elindekilerle mutlu olmaya çalışmak en güzeli. Yani şu kısacık hayatımızda çevremizdeki insanlarla, ailemize elimizde olanlarla mutlu olmak yada olmaya çalışmak yapacağımız en mantıklı şey. Ve şükretmek. Evet elimizdeki imkanlar, yanımızdaki insanlar yaşadığımız hayat için şükretmek bizi mutluluğa götürecek olan ilk anahtardır.

Burada demek istediğim şükredip yayılıp yatmak. Elimden birşey gelmez olan biten bu demek değil. Hep daha iyisi için çalışmak hedefler koymak tabiki hayatı daha eğlenceli hale getirecektir. Ancak bu hedefler bizi esir almamalı. Para hayatımızda amaç değil araç olmalı. Yani amacın para olursa hep daha fazlasını isteyeceğinden hiçbir zaman mutlu olamayacaksın.

Sonuç olarak soğanın cücüğünü yiyebildiğim için, yalansız sade ve tertemiz bir hayatım olduğu için ALLAH’a binlerce kere şükürler olsun. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Çok güzel anlatmışsınız klavyenize sağlık. Kapasitemiz belli bizim 🙂 cücück de cücük

  2. şu araplara gıcık oluyorum. Allahın belaları zenginlik şöhret içinde yaşıyor. Bide bizim yaşadığımız hayata bak

  3. Hayat yaşamak ve zenginlik bence para ile ölçülmemeli. Çünkü sonu yok. Görüyorsunuz o arap prensimidir kralımıdır nedir onun bile kimbilir ne derdi var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün