Tecrübelerim

CloudFlare Nedir? Nasıl Kullanılır? Site Nasıl Eklenir?

ClaudFlare nedir?

CloudFlare, Ücretsiz olarak kullanılabilen ancak ücretli sürümlerininde mevcut olduğu hemen hemen herkesin karşılaştığı DDOS, SQL İnjection ve Spam olarak adlandırılan saldırıların önüne geçmek için geliştirilmiş oldukça kullanışlı bir hizmettir.

Kurulum aşaması oldukça basit olan bu uygulama CloudFlare,  kayıt olurken DNS ayarlarınızı otomatik olarak tanımlar, sizden tek isteği ise alan adınızı aldığınız firmanın Domain yönetim panelinde bulunan NameServer bilgilerini değiştirmenizi istemesidir.

Ücretli veya ücretsiz kullanım seçeneği olan sistemin,ücretsiz versiyonuylada işinizi görebilirsiniz. Bu sayede ücretsiz olarak sunulan versiyonla bile sitelerinizde kesinti olmadan yayın hayatına devam edebilirsiniz.

CloudFlare nasıl çalışır?

Sizler için geliştirilen bu sistemin çalışması için öncelikle CloudFlare’nin resmi sitesinden kayıt olup sitenizi dizine eklemeniz gerekiyor. Bu aşamayı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdikten sonra, sitenize gelen bütün ziyaretçiler CloudFlare sunucularından ve filtresinden geçmektedir. Sitenizin DNS sunucusu görevini üstlenen bu uygulama artık sitenize gelen ziyaretçileri tabiri caizse tek tek analiz ederek olası saldırıların önüne geçmeyi hedefler. Uygulamanın bazı güzel tarafları ise sunucunuzdaki yoğun trafiği azaltır ve hatta sitenizde botlara karşı bir koruma kalkanı oluşturur.

CloudFlare ziyaretçileri kendi oluşturduğu filtrelerden geçirirken hiç bir şekilde sitenizde yavaşlamıyor ayrıca, aksine site hızlarının arttığı da kullanan bir çok kişi tarafından teyit edilmiş.

CloudFlare’nın sitenize başlıca faydaları

DNS sunucusuna gelen ziyaretçilerin coğrafi konumlarına göre en yakın sunucuya bağlantı kurmasını sağlar ve bu sayede ziyaretçilerinizin sitenize olabilecek en yüksek hızda ulaşmasına olanak tanır. Sitenize yapılan bütün saldırıları CloudFlare engeller ve bu saldırı kayıtlarını sizlerinde görebilmesi için hesabınızda bulunan “Thread Control” sekmesi altında sizlere sunar. En çok tercih edilen özelliklerinden birisi olan “Çevrim Dışı modu” ile sunucunuzda yaşanan herhangi bir kesintiden dolayı dolayı siteniz kapalı kaldığında, ziyaretçileriniz CloudFlare tarafından önbelleğe alınan sayfalarda ziyaretlerini devam ettirebilir. Sunucuzda daha az CPU kullanımı yapmanıza olanak tanır. Bu sayede CPU dan kapanan hesapların önüne geçilebilir.

Ayrıca CloudFlare ile ücretsiz SSL sertifikası alabilir ve sitenizi güvenli siteler arasına alabilirsiniz. Ücretsiz SSL ile ilgili yazımı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

CloudFlare nasıl kullanılır?

İlk olarak www.cloudflare.com resmi adresine gitmeniz gerekiyor.

Karşınıza gelen sayfada ücretli/ücretsiz olarak kullanımlar arasında ki farklara ve ücretlerine göz gezdirmek için “Plans” sekmesine göz gezdirebilirsiniz. Free yani ücretsiz halini kullanmak ve CloudFlare kaydolmak için sağ üst köşede bulunan “Sign Up” butonunu kullanabilirsiniz.

Açılan sayfadaki istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Bu formu doldurduktan sonra hemen altta bulunan “Kullanım koşullarını” kabul edin ve “Create Account” butonuna basın.

  1. “Add a website” bölümünde CloudFlare sizden korumasına alacağı siteyi yazmanızı isteyecek. Yukarıda ki görselde ki gibi domaini girin ve “Scan DNS Record” butonuna tıklayın.
  2. Domaini ekledikten sonra ClaudFlare sitenizi tararken yaklaşık olarak bir dakika kadar bekleyeceğiz. Geri sayım bittiğinde “Continue” butonu aktif hale gelecek, bu butona tıklayarak devam edin.
  3. ClaudFlare bu aşamada sitenizdeki korumaya alınacak dizinlerin listesini sizlere sunuyor. Bu listede olmayan dizin varsa sizde manuel olarak ekleyebiliyorsunuz. Bu ekranda ki seçenekleri kendi isteğinize göre düzenledikten sonra alt kısımda bulunan “Continue” butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.
  4. ClaudFlare sizden bu aşamada bir plan seçmenizi isteyecek, dilerseniz ClaudFlare’nin Ücretli sürümlerini deneyebilirsiniz. Eğer Ücretsiz olarak devam etmek istiyorsanız “Free Website” seçin ve alt kısımda bulanan “Continue” butonuyla devam edin. Bu adımda karşınıza kullandığınız hosting şirketine ait NS Adresleri ve onların yerine kullanmanız gereken NS adresleri listelendi. Şimdi domain panelinize girerek domainin bağlı olduğu NS adreslerini verilen NS adresleri ile güncelleyin.
  5. NS adreslerini güncelledikten sonra sayfanın altındaki “Continue” butonuna tıklayın. Rahat bir nefes alın ve arkanıza yaslanın NS adreslerinin güncellenmesini bekleyin. Bu işlem tahmini yirmi dört saat sürmektedir.
  6. Web sitenize yoğun saldırı olduğunda, ziyaretçilerin siteye girişte filtre uygulamasına takılmasını sağlayabilirsiniz. Ziyaretçiler beş saniyelik bir taramadan sonra sitenize erişim sağlayabilir.

ClaudFlare  kurulumu hakkında unuttuğumuz herhangi bir adım varsa lütfen bizlere “yorum” olarak bildirin. Eğer kurulum aşamasında herhangi bir sorunla karşılaşırsanız bizlere yine  “yorum”  olarak bildirmekten kaçınmayın..

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün