Tecrübelerim

Benzinli araba mı yoksa dizel araba mantıklı?

Bu konu zaman zaman araba sahipleri arasında tartışılan bir konudur. Bu konuda herkesin kendinbe göre bir fikri vardır. Kimisi dizelden vazgeçmez, kimisi benzinlinin daha mantıklı olduğunu savunur. Bana göre ticaretle uğraşmıyosanız yada araba ile yılda 50.000km yapmıyorsanız kesinlikle benzinli araba daha mantıklı. Hatta yılda 2-3 bin km yol yapıyorsanız araba bile almayın taksiyle gidin yada ihtiyaç olduğunda araba kiralayın daha mantıklı.

Gelin bunu matematiksel olarak hesaplayalım önce;

Testi shell benzin istasyonlarına göre hesaplayalım. Benzin fiyatlarının güncelini görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Aşağıyada bugünün akaryakıt fiyatları tablosunu koyuyorum.

Güncel Akaryakıt Fiyatları
Güncel Akaryakıt Fiyatları

Evet hesaplamaya başlayalım. Yukarıdaki tabloya göre benzinin litre fiyatı 4,52tl iken motorinin litre fiyatı 3,91tl. Araç olarak renaultu seçtim. En az yakanlaer genelde onlar oluyor.

Clio Symbol Joy 1.2 16v 75 bg 41.600 TL  – 100 Km yol yaptığında 5,5 litre yakıt kullanıyor.

Clio Symbol Joy 1.5 dCi 90 bg 54.250 TL  – 100 Km yol yaptığında 3,6 litre yakıt kullanıyor.

Renaultun diğer araç fiyatları için buradaki pdf dökümana bakabilirsiniz.

Benzinli araba ile 100 km yol yaptığınızda 5,5*4,52= 24,86tl

Dizel araba ile 100 km yol yaptığınızda 3,6*3,91= 14,076tl

Normal bir araç kullanıcısı yılda 5-10bin km den fazla yapmayacaktır ama ben yine de onu 20.000 km den hesaplayayım.

Bu durumda dizel araba ile 20.000km yol yaparsak 2815tl yakıt kullanmış olacağız. Benzinli araba ile 4972tl. Aradaki fark yılda 2157tl. Yani dizel araba almayı avantaj haline dönüştürmek için 5,8 yıla ihtiyacımız var. 10.000km yapıyorsanız 10 yılda ancak amorti edebilir yakıt olarak. 

Peki dizel ve benzinli araçların parça fiyatları? Arıza ve bakım masrafları? Sigorta, kasko fiyat farklarını hesaplamıyorum bile. Hatta tüp seçeneğini hiç söylemiyorum.

Durum böyleyken etrafımdaki herşeyi bilen insanların dizelin daha ucuz olduğunu iddia etmeleri beni delirtiyor. Hayır ticaretle uğraşırsın, aracın torkuna gücüne ihtiyacın vardır, alırsın dizel arabayı. Ama sen haftada bir pazara gitmek için sıfır dizel arabayı alıp kapıda yatırıyosan kusura bakma ama çok büyük enayisin.

Sonra para yetmiyor, maaşım az diye ağlar durursun. Allah milletimize akıl fikir versin. Şehir efsanelerini bırakıp akıl ve mantıkla işlerini çözmeyi nasip etsin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. peki 2. el alırken durum yine böylemi. şuan ben 4 5 yaşında leon almayı düşünüyorum. 1.2 tsi mi yoksa 1.6 tdi mi almalıyım. fiyatları nerdeyse aynı

    1. Fiyatları çok yakında olsa 2.elde dizelin masrafı her zaman daha fazla olacaktır. Çok KM yapıyorsanız diesel. Yani yılda 50.000 ve üzeri. Az KM yapıyorsanız benzinli hatta tüplü araç alabilirsiniz.

  2. Bu yazıya kadar bende dizel araba meraklılarındandım. Gerçekten ne gerek var dizel almaya haftada 1-2 kez kullanıyorum. Yazınız için teşekkürler gerçekten çok işime ytaradı

  3. Km yapmayanların sıfır dizel araba alıp kapının önürde yatırmaları bana çok grip geliyor. Bide kaskosunu falan da herşeyini tam yapr enayiler 😀

  4. Kesinlikle katılıyorum sana, bence de her ortamda yılda 40-50 bin km yapmayan birsinin hele ki yılda 10 bini geçmeyen birisinin Dizel araba alması tamamen bilgisizlikten kaynaklı bir durum.
    Ayrıca ekonomik kısmı dışında bir de sağlık açısından bakmak gerek; Dizel bir araç benzinli bir araca göre insan sağlığı açısından 24 kat daha zararlı madde yayıyor. Benzinli bir aracı LPG ile kullanmak son derece çevreci bir araç olur. Bu hızla dizel araç kullanmaya devam edersek ilerleyen yıllarda kanser vakalarında hızlı bir artış görebiliriz.
    LPG en çevreci yakıttır ama gel gör ki bizim ülkemizde LPG ye herkes tu kaka şeklinde yaklaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün