Gündem Konuları

Teknolojinin Yeni Harikası Yapay Solungaç

Kim istemez ki; Balıklar gibi yüzmek. Herhangi bir dalış yada yüzme ekipmanı olmadan. Günümüz teknolojisi artık o kadar ilerlemiş durumda ki hayalini kurduğumuz, acaba ilerde olur mu? dediğimiz, çoğu düşüncelerimiz artık gelişen teknoloji sayesinde yavaş yavaş hayatımızda ki yerini almaya başladı. Henüz erken bile olsa uçan arabalar, ışınlanma, Yapay Solungaç dahası.

İmkansız dediğimiz, çoğu zaman bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz, vay be! keşke gerçek hayatta da olsa da kullanabilsek değimiz olaylar yavaş yavaş geliştirilmekte. Bazı şeyler artık hayal etmek kadar kolay. Bunlardan birisi de Yapay Solungaç. İnanılması güç bu projenin mimarı İsaril’li mucit Alon BODNER. Esasında proje yapım ve gelişim aşamasında olan bu projeye LikeAfish (balık gibi) adını vermiş. Baya da isabetli bir karar olmuş…

yapay solungaç

projenin çalışma prensibi ise santrifuj kullanılarak havasız bir ortamda suyun basıncını azaltmak suretiyle kullanacak olan insanın kolay nefes almasını sağlamak. Şöyle  bir sıkıntı var. (şimdilik) Yapım aşamasında olan bu projenin 1 dakika içerisinde 190 litre suyu ayrıştırıp su içerisinde bulunan oksijeni açığa çıkartmak. Böyle bir ayrıştırımı yapması için; buluş daha o kadar hafifletilmiş, küçültülmüş ve insanoğlunun hizmetine sunulmuş değildir. Ama bu demek değildir ki; bunu yapmak imkansız. Belki çok kısa bir zaman içerisinde yapay solungaç sayesinde sırtında oksijen tüpü, bir sürü dalış, yüzme ekipmanı olmadan sahilde, denizde yüzen insanlarla karşılaşılabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün