Gündem KonularıSosyal Medya

Sosyal Hesap mı Asosyal Hayat mı?

Sosyal medya kullanımı günümüzdeki en çok tercih edilen iletişim şekli olmuş durumda.

İnsanlar arası sohbet ihtiyacını neredeyse tam gün, sosyal hesaplarımız üzerinden yapar hale geldik.

Alt kattaki komşumuzla bile eskiden kahve eşliğinde yaptığımız muhabbetlerin yerini, Whatsapp ya da Messenger uygulamaları aldı.

Ev adresi yerine sosyal medya adresi veya wifi şifresi sorar duruma ne ara geldik? Önce bunun cevabını bulmak gerek.

İnternetin yaşamımızı kolaylaştırdığı aleni bir biçimde ortadayken, özel yaşantımıza da bu kadar dahil olması, belki de toplum olarak bizleri asosyal bir döngünün içerisine hapsetti.

Şu an yeni nesil tamamen sosyal medya müptelası olmuş ve boş zamanlarını ful olarak internet üzerinden değerlendirmektedir.

Teknolojinin evimizin içine hızla girmesinden ve akıllı cihazların adeta vazgeçilmezlerimiz arasında oluşuyla, toplum olarak sohbet etmek hatta konuşmak yerine mesaj yazar, video çeker olduk.

Uzaklardaki sevdiklerimizle gidip görüşmek varken, görüntülü görüşme yaparak sanal dünyayı yaşamımızın tam merkezi konumuna getirdik.

Sosyal-Hesap-mı-Asosyal-Hayat-mı

Teknoloji günden güne gelişirken, bizler dokunarak ve göz teması kurarak sohbet etmenin çok fazla gerisinde kaldık.

Sosyal medyanın bizlere sunduğu sınırsız iletişim olanaklarını, bilinçsizce tüketerek, her koşulda kullanır olduk.

Seyahat etmenin zevkini, bayramlarda memleket görmenin yerini hızla alanhızlı iletişim uygulamaları, bizi biz yapan değerleri sekteye uğrattı, aynı hız ve aynı kolaylıkla.

Evinizden oturduğumuz yerden her şeyi yapabilmenin bize sunduğu bütün imkanları, tembelleşerek kullanmak, sokak kültürümüzü tamamen bitirdi.

90’lı yılların sokakta oynayarak büyüyen çocuklarının yerini, 2000’li yılların internet ve akıllı cihazlarla büyüyen, sanal dünya çocukları aldı.

Zamanı değerlendirme, boş vakitler, hobiler gibi kavramlardan çok uzak, hayal dünyalarında beklentileri kullandıkları mobil uygulamaların yeni sürümleri olan bu nesil, sokakta oynamanın, mahalle arkadaşı olmanın, zamanın sokakta nasılda anlamadan geçtiğinin ne demek olduğunu, hiç bilemeyecek.

Anılarında, komşunun bahçesindeki ağaçtan alınan bir eriğin, aksi ihtiyar amcanın kestiği bir topun ya da karanlıkta bile oynanan saklambacın yeri hiç olmayacak.

En samimi arkadaşı mobil oyundaki belki bir rakibi veya sosyal paylaşım sitesindeki gruptan tanıdığı ve gün içerisinde defalarca mesajlaştığı kişi olacak.

Kontrolsüz bu tüketim çılgınlığının önüne geçilmediği, her şeyin kararında ve zamanında yapılması gerektiği bilincine varılmadığı müddetçe, asosyal toplum geleneğinin önüne geçmenin pek mümkün olmadığını söylemek gerekiyor.

İnternetin ve sosyal hesapların üzerinden dönen bu dünyanın, gidişatına dur demek ve sanal dünya ile gerçek dünyayı dengede tutmanın bir yolunu bulduğumuz gün, tekrar mahalle, sokak, yüz yüze iletişim kavramlarını anlarız ve o zaman her şey çok daha samimi olabilir.

Bağımlı değil, kullanıcı olmayı bir şekilde başarmak gerek.

  • Facebook
  • Twitter
  • İnstagram
  • Whatsapp
  • Tango
  • Line
  • Viber

Listede sıralanmış olan tüm uygulamalar, yeni nesil için adeta iletişim seçenek listesi durumunda.

Haberleşme, oyun oynama, bilgi edinme, takip etme gibi birçok işlemi tek adreste bulma avantajını, ikili ilişkilerde yaşanılan kopukluklarla dezavantaja dönüştürmek, teknolojiyi bilinçli değil dikkatsiz ve hızla tüketmenin en ağır bedelidir.

Bedel ödemek yerine, internet kolaylığını ve hızını gerektiği vakitlerde kullanarak, sevdiklerimize zaman ayırırsak, teknoloji artı iletişim hep bizimle olabilir.

Hem kimseyi üzmeden hem de değerleri yitirmeden, bunun formülünü bulmak gerek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün