Gündem Konuları

Çok Yakında Kıdem Tazminatı Hakkı Kalmayacak Gibi

Bugün hatta az önce HaberTürk de okuduğum habere göre, kıdem tazminati yılda bir maaş fazlaymış, onu 20 hatta 10 güne düşürmeyi planlıyorlarmış. Yahu artık yeter. Bırakın işçilerin yakasını, rahat bırakın artık. Tek bir güvenceye benzer (benzer diyorum çünkü birçok nedenle onu da alamıyor işçiler) kıdem tazminatı vardı, onu da alacaklar elimizden. Haberin detayları için buraya tıklayabilirsiniz. Okuyun da görün rezilliği.

Kıdem tazminatı normalde yılda bir maaş olarak hesaplanan, işçilerin işten çıkarılmaları durumunda ödenen tazminat. Bu tazminatı askere giderken, evlenirken ya da işten çıkarıldığımızda alıyorduk. Ama günümüzde malesef bu noktalara gelemeden ya işten ayrılmaya zorlanıyoruz, ya da para ödenmiyor. Sen git istediğin kadar dava aç, peşinde koştur. Nasılsa gücün yok uğraşamıyor ve pes ediyorsun. Kıdem tazminatını vermemek için iflas gösteren şirketler, 6 ay yada 1 senede bir tüm işçileri değiştiren şirketler mevcut. Örneğin İzmir’de, Ege Serbest Bölge deki firmaların birçoğu. Kıdem tazminatı ödeme günü gelmeden yüzlerce işçisini çıkarıp yenilerini alıyor. Bu şekilde hem kıdem tazminatı ödemiyor, hem işçiler çıkarılma korkusu ile çalıştıkları süre boyunca ne izinlerine, ne servislerine ne yemeklerine hiçbir şekilde söz edemiyor. Bunlar dışarıdan bakıldığında basit şeyler gibi görünebilir ama en basiti kötü yemek bile işçiler için çok zor oluyor.

Yukarıdaki yollar şirketlerin kanunlardaki açıkları kullanarak kıdem tazminatı ödememe yöntemleriydi. Bir de diğer yöntemler var mobbing mesela. Mobbing halk arasında yıldırma politikası oluyor. İşçiye sürekli, hakaret, eziyet vs ve yapamayacağı işler veriliyor. Onun işten bıkması için herşey yapılıyor ve sonunda işçi dayanamayıp işi hiçbir tazminat vs almadan bırakmak zorunda kalıyor.

İşçileri Yere Vurdunuz Durun Artık!!!

Zaten işçiler en düşük maaşları alan, vergilerin tümü kesilen, her türlü haksızlığı, zorlamayı gören kesimken neden şimdi birde kıdem tazminatına göz diktiniz? İnsanların tek birikim kaynağı, zora düştüklerinde tek sarıldıkları nokta o para. Zaten maaşları asgari ücretten göstererek hakkımızı yiyorsunuz bolca. Neden bu bile size çok geldi. Allahtan reva mıdır bu? Bizde mi çalıp çırpalım, bizde mi hakkımızı zorla alalım.

Sonra diyolar ki çalışacak adam yok, kimse doğru düzgün çalışmıyor.
Yahu neden çalışayım?
Neden emek vereyim senin işyerine?
Ay sınra çıkar diye mi?
Maaşımı asgari ücretten göster diye mi?
Yıllık izinlerimi verme, geç geldiğimde tüm günümü kes diye mi?

Buradan tüm patronlara sesleniyorum. İşçinin hakkını yemeyin kardeşim bu hakkın bedelini hiçbir yerde ödeyemezsiniz. İşçileri olmadan nasıl iş yaparsınız? Bir düşünün. Şu anda işçi bulamayan işyerleri var, bulunduğu ilin tüm işsizlerini 6 ay çalıştırıp nam salmış olan.

İzinler ve Sendika Haksızlıkları

1 Mayıs sözde işçi bayramı. Ama ne hikmetse işçiler o gün çalışır, resmi tatillerde çalışır, hafta sonu tam gün çalıştırılır, rapor alır parası verilmez. Sendikalar anlaşma yapar işçi yararına bişey yok. Fabrikada 200 kişi çalışır ama sendika gelmez. Bilin bakalım neden? 5 ayrı şirket kurulmuştur, çalışan kişi sayısı 50yi geçmediğinden sendika hakkı doğmaz. Hoş sendika hakkı doğsa da sendikayı getirermez işçiler. Sendika için ayaklanan, yada direniş gösteren işçilerin nasıl kovulduklarını hep beraber görmüşüzdür. O nedenle kimse sesini bile çıkaramaz. 

İşte Adil Kazanç Paylaşım Tablosu
İşte Adil Kazanç Paylaşım Tablosu

İşte yukarıdaki tabloda adil kazanç tablosunu görebilirsiniz. Resim aslında beyazdı ama beyazı hak etmiyor bu resim kara tablo bana göre, o nedenle siyah yaptım.

Sabah sabah sinirlerimi alt üst eden haberi okuduktan sonra bu yazıyı yazdım. İmla hatalarım, cümle düşüklüklerim olmuş olabilir. Yorum bölümünden yazabilirseniz düzeltirim. Yine yorum bölümünden yorumlarınızı bekliyorum, işçi kardeşlerim.

İşçilerle İlgili Diğer Karikatürler – Komik Ama Trajikomik

Kıdem Tazminatı Azalırsa – Verilmezse Ne Olur?

Öncelikle artık işçiler için biryerde çalışmanın bir önemi kalmaz. Nasılsa çıksa da çıkarılsa da pek bi para alamayacak. Olsa olsa işsizlik maaşı gider. Zaten o da hap kadar para ondan da vazgeçeriz. İstekszi ve hevessiz çalışan işçi, üretimi düşürecek, performansı düşecek vsvs gibi olumsuz birsürü etken ortaya çıkacak.

VERMEYİN, KIDEM TAZMİNATINI DA VERMEYİN BİZ ALMASINI BİLİRİZ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. kıdem tazminatını zaten vermemek için ellerinden eleni yapıyolar. bence öncelikle mobbing e çare bulunmalı.

  2. Tüm haklarımızı yiyor işverenler. Çalışmamak lazım böyle yerlerde. Sonuna kadar direnip çalışmamak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün