Wordpress Temaları

En iyi 5 Seo Uyumlu ve Hızlı WordPress Tema

seo ve hız bakımından en iyi 5 wordpress teması

WordPress Tema Arayışları

WordPress altyapısı ile site hazırlıyorsanız ve bu işi az çok öğrendiyseniz, en büyük dertlerinizden biri hatasız, güçlü, SEO uyumlu ve hızlı bir tema bulmak olacaktır. Ben kendi sitelerimi kurarken en çok bu konuda zorlanıyorum. Heryerde ücretli ücretsiz temalar bulmak mümkün fakat bu temaların özellikleri, SEO uyumu, hızları bana her zaman yetersiz gelmiş ve günlerce tema aradığım olmuştur.

Seo ve Hız Bakımından En İyi WordPress Temalar İncelemesi

Seo ve Hız Bakımından En İyi WordPress Temalar İncelemesi

Gel Vatandaş Dünya’nın En Hızlı Teması, En Yüksek SEO Değerleri Burada…..

Çoğu zaman çok övülen ücretli temalar bile istediğim performansı ve sonucu vermemiştir. O nedenle internette bulduğum ücretsiz temalar, en iyi seo, en hızlı tema vs gibi başlıklara inanmamayı öğrendim. Hele ki ”en iyi SEO uyumlu 40 tema”, ”En hızlı 85 wordpress teması” gibi başlıklara girmiyorum bile.

O nedenle ben size sadece 5 adet ücretsiz wordpress teması önereceğim. Ücretsiz olacak ama özellik bakımından SEO bakımından gerçekten çok iyi, kendim bizzat denemiş olduğum temalar. Ancak tema seçiminde şöyle bir ince nokta var. Sizin için sitenizin görselliği mi önemli yoksa SEO değerleri mi önemli. Önce buna karar verin. Çünkü genelde google amcanın sevdiği temaları insanlar beğenmez, bizim gözümüze muhteşem görünenleri google amca elinin tersiyle iter.

Seo Bakımından En Güçlü Temalar Nasıl Olur?

Öncelikle seo (arama motoru optimizasyonu) nedir ondan bahsedeyim. Arama motoru optimizasyonu demek sitemizin arama motorlarının seveceği, yani onların ilk sayfalara, üst sıralara çekeceği özellikleri barındırmak demektir. Arama motorları neyi sever derseniz, arama motorları kullanıcıyı düşünür. Son kullanıcının siteniz üzerindeki davranışlarını inceler analiz eder kendi testlerine tabi tutar vs.

Arama motorları sevecek diye de sitenin tasarımına aylar harcamak da yersizdir. Zira arama motorlarının algoritmaları sürekli değiştiğinden dün iyi olan birşey bugun tutmayabilir. Bu nedenle bana sorarsanız belirli kriterleri yerine getirip, bazı kurallara uyarak devam edip fazla da kurcalamamak gerek.

Tema arayışında SEO uyumunu test ederken nelere dikkat etmeliyiz maddeler halinde belirtmek gerekirse aşağıdaki gibi sıralayabilriiz;

 1. Hatasız Kodlama
 2. Arama Motorlarının Kriterlerine Uyumlu yani SEO Uyumlu
 3. Hızı söylemeye bile gerek yok, bir sitenin hızlı olması çok çok önemli.
 4. Responsive Özelliği: Responsive yani esnek demek sitenizin telefon, tablet, pc vs. gibi değişik cihazlarda sorunsuz görüntülenmesi demek. Responsive olmayan bir tema ile ziyaretçilerinizi memnun edemeyeceğiniz için hemen çıkacaklardır, bu da size eksi SEO puanı olarak dönecektir. Temanın mobil uyumlu olması önemli bunu asla atlamayın.
 5. Okunabilirliği Yüksek Olması: Gelen ziyaretçilerin içerikleri rahat okuyabilmeleri, yazı fontlarının ona göre seçilmiş olması gereklidir.

Önemli olan SEO kriterleri bunlar. Bunların tümünün bir temada olası da şart değil kendiniz ufak eklentiler ve ufak kod değişiklikleri ile tamamlarsınız.

En iyi 5 Seo Uyumlu ve Hızlı WordPress Tema

1- Vazgeçilmezim Hueman Ücretsiz WordPress Teması

Bu temayı diğer sitelerimde de kullanıyorum. Birisi yaşam ve cinsellik konularında bilgi vermeyi amaçladığım sitem Yaşam ve Cinsellik. Siteye girerek bakabilirsiniz tema detaylarına. Ücretsiz Hueman WordPress temasının kullnımı ve ayarlarının geniş anlatımını da daha önceki yazılarımdan birinde vermiştim. O yazıya gitmek için de buraya tıklayabilirsiniz.

Hueman dil dosyası için buraya, temayı kendi sitesinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Hueman WordPress Ücretsiz Tema

Hueman WordPress Ücretsiz Tema

Hueman temasının SEOsu neden yüksek?

Hueman teması hem çok işlevsel, hem çok basit bu nedenle webmasterları da üzmeyen bir temadır. SEO değerlerini yükselten birkaç özellik şöyle;

 • Yazı fontları seçenekleri var. Bu font seçenekleri ile göze en güzel görüneni seçip ziyaretçileri daha fazla memun edebilirsiniz. Bu da google gözünde iyi birşey tabiki.
 • Tema logo ve favicon belirleyebilme, logonun genişliğini ayarlayabilme özelliği. Bu özellikler basit gibi görünse de SEO açısından gerçekten önemli. Sitenizin logosu olmalı ve bu logonun genişliği belli olmalı. Ayrıca favicon kullanmanız da artı bir değer olarak ekleniyor.
 • Temanın kendi önceki – sonraki yazı linki bulunuyor ve bunu sağda sidebara yada aşağıya koyabilme seçeneği var.

 2- zAlive Ücretsiz WordPress Teması

zAlive temasını da çok beğenirim. Yine bu temayı da bir sitemde kullanıyorum. Buharlı detaylı oto temizleme işi ile ilgili site.

zAlive ücretsiz wordpress teması ile yapmış olduğum sitem

zAlive ücretsiz wordpress teması ile yapmış olduğum sitem

zAlive teması da SEO bakımından çok iyi ve görselliği de çok güzel. Yönetim panelindeki işlemler ile daha da özelleştirilebilen bu tema beni özellikle renkleriyle cezbediyor. Füme üzeri açık yeşil bir renk kullanmışlar. Bu renk insanı hiç yormuyor ve kullanıcıyı sitede daha uzun süre tutuyor.

Birkaç madde ile zAlive wordpress teması özellikleri;

 • 4 Sayfalık slider seçeneği ile küçük kurumsal firmalarda kullanılabilir
 • Ana sayfada okunma sayısı ve yorum sayısını otomatik gösterir. Okunma sayıları için wordpress postview eklentisi yüklemeniz gerekiyor.
 • Yazı içinde etiketler, kategorilerin dışında yazı URLsini de göstermsi SEO açısından bir artı değerdir.

Daha birçok özelliği ile zAlive wordpress teması diğer temalardan ayrılıyor.

 2- Twenty Fefteen (Yirmi Onbeş) WordPress Default Teması

Bu tema wordpress ile gelen default temalardan en sn çıkanı. Çoğu kişi bu temayı görsellik bakımından zayıf olduğu için kullanmak istemez ama inanın ki tema SEO açısından çok iyi. Özgün yazılarla bu tema sizi rahatlıkla üst sıralara taşıyabilir.

twenty fefteen wordpress teması

Twenty Fefteen temasında ayrıca dikkatimi çeken ve çoğu temada bulunmayan özellikleri aşağıda sıralayabilirim.

 • Eklentisiz foto galeri özelliği ile yazılarınıza galeri eklediğinizde resimlere tıklayarak diğer resme geçebilirsiniz. Bu özellik basit gibi görünsede hemen hemen hiçbir ücretsiz temada bulunmuyor ve ücretli temaların bile bazılarında yok.

Bu galeri özelliğini bu kadar özel yapan ne diye düşünebilirsiniz. Galerileri bu şekilde eklediğinizde resimlerin altına ve üstüne reklam koyabilirsiniz ve bu durum reklam gelirlerini ciddi oranda arttırır. Ayrıca hemen çıkma oranını da düşürür ve çok faydalı olur. 🙂

 • Yazıların sonunda resimli önceki sonraki yazı linki. Güzel bir şekilde yazı sonuna resimli olarak önceki ve sonraki yazıların linkleri otomatik ekleniyor.
 • Yazı fontları ve büyüklükleri yine SEO için özellikle ayarlanmış olduğu için okunabilirliği gayet iyidir ve SEO için önemlidir.

Seo bakımından güçlü temalar incelemesine devam edeceğim. 

87 Comments

Yorum Yazın