Wordpress Rehberi

WordPress CPU Kullanımını En Aza İndirme İpuçları

Sunucunuzdaki CPU ve RAM kullanımı sınırlaras dayanıyorsa aşağıdaki yazı size fikir verecektir

WordPress, ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak tüm dünya üzerinde en çok kullanılan içerik sistemi. Bunu izaha gerek yok 🙂 Aklıma Kemal Sunal’ın filmi geldi. Neyse devam edelim. Genelde wordpressi ilk kurduğumuzda herşey çok güzeldir ama hitler gelmeye başladıktan ve yazılar çoğaldıktan sonra işler değişir. Sistem kasmaya başlar, sayfa açılışları gecikir buna bağlı birçok sorun oluşur vs. Bu durumda hepimiz CPU kullanımını en aza indirmenin yollarını aramaya başlarız.
Aslında CPU kullanımını en başta düşünmek ve ona göre tema, eklenti seçimi yapmak gerekir. VPS almıyacaksanız ve CPU da yükseltmeyecekseniz bunu en başından düşünmekte yarar var.

WordPress CPU kullanımını düşürmek için;
Gereksiz eklentileri kaldırın;
Gereksiz eklentileri hiç yüklemeyin zaten. Yani sürekli eklenti ekle kaldır, tema yükle kaldır denemeler falan yapıp databasenizi doldurmayın, üzmeyin wordpressinizi. İşinize yaramayacak eklentileri kaldırın ve eklenti yüklerken çok iyi düşünün. Yani biyerde okudunuz eklenti yararlı dedi hemen zırt diye yükleyip uğraştırmayın.

CPU Kasan Eklentileri Bulun ve Kaldırın;
Bazı eklentiler sistemi çok fazla yorar ve sürekli sorgular gönderir raminizi de bitirir. Benim gibi godaddyden standart bi host alıp içine 10 site kurarsanız CPU kasılmaları ram bitmeleri normal olacaktır. O nedenle çok kaynak tüketen eklentileri bulun ve kaldırın. Peki bu eklentileri nasıl bulacağım dediğinizi duyar gibiyim. İşte buradaki linke tıklayın ve o eklentiyi kurun. Eklentinin adı P3 (Plugin Performance Profiler) bunu eklenti yükleme bölümünde aratarak da bulabilirsiniz. Öylesi daha kolay zaten. Diğer türlü indir, file zilla aç, yükle vsvsvs uzun hikaye.

Eklentilerin kullandığı CPU ve Ram değerlerini detaylı olarak görebileceğiniz eklenti.

Eklentilerin kullandığı CPU ve Ram değerlerini detaylı olarak görebileceğiniz eklenti.

Plugin Performance Profiler eklentilerin ne kadar sorgu yaptıklarını ne kadar zaman harcadıklarını tablolar şeklinde çok güzel olarak raporluyor. Buradan bakıp hangi eklentinin en çok kaynak kullandığını bulup kaldırırsınız.

Örneğin Jetpack. Bu eklentinin mükemmel özellikleri var. En az 10 eklentinin yapacağını tek başına yapıyor fakat kaynak kullanımı çok fazla olduğu için jetpack varsa bence en başta onu kaldırın.

27 Comments

Yorum Yazın

ankara escort