Tecrübelerim

WordPress Sitemize Ücretsiz SSL Alıyoruz

Son zamanlarda hiç gündemden düşmeyen bir SSL konusu var. Google artık SSL olmayan sitelere güvenmeyecek ve sıralamalarda gerilere itecek deniyor. Tabi bunların hepsi senaryo ve bana hiç inandırıcı gelmiyor. SEO uzmanları arkadaşlarımızın sürekli insanlara para harcatacak garip garip yerler bulmasından kaynaklanıyor.

Kimse demiyor işinizi güzel yapın kaliteli içerik yazın diye. Nereye baksan SSL, AMP, tanıtım yazısı vsvsvs. Bu liste uzar gider. E tabi bende sağa sola para kaçırmayı hiç sevmeyen biri olarak bu işin de çözümünü bulmuş bulunmaktayım. Sitemdeki “Güvenli” ibaresini gördüğümde bana bile bir güven gelir oldu.

Madem kiille de SSL alın size SSL, hemde ücretsiz tertemiz 🙂

Ücretsiz SSL Sertifikasını Nereden Alacağız

Arkadaşlar ücretsiz SSL sertifikasını normalde saldırılardan falan korunmak için kullandığımız CloudFlare’den alacağız. Ben yine olayı resimli olarak anlatıp kimsenin kafasında soru işareti kalmasını istemiyorum. Evet resimlere geçebiliriz;

Öncelikle sitenizin domainini yazın ve “Begin Scan” butonuna basın.

cloudflare site ekleme

Sitenizi CloudFlare taradıktan sonra birkaç adım daha olacak onları da ileri ileri diyerek geçin ve sitenizi ekleyin. Siteyi ekledikten sonra domain firmasından nameserverları da CloudFlare’nin verdikleri ile değiştirmeyi unutmayın. Bu adımları resimli anlatmadım çünkü CloudFlare kendisi otomatik seçiyor ve yeterli. Üst düzey kullanıcı değilseniz kurcalamayın zaten.

Crypto ve SSL Ayarları

Resimde de gördüğünüz gibi menülerden “Crypto” sekmesine geçiş yapın ve SSL seçeneğini “Flexible” olarak değiştirin. Ayarı Flexible yaptıktan sonra bir süre beklemeniz gerekiyor. Bu süre normalde 2-3 dakika gibi bişey. Beklerken diğer CloudFlare ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz.

cloudflare SSL ayarları

Resimde gördüğünüz gibi “ACTİVE CERTİFİCATE” yazısını gördüğünüzde siteniz artık SSL ile kullanılabilir demektir. Az sonra wordpress bir sitenin geçişi için gerekli olan diğer ayarları anlatacağım. Bu nedenle şimdiden tarayıcı çubuğuna sitenizin https:// ile başlayarak adresini girin ve açılıp açılmadığını kontrol edin.

WordPress Siteler SSL Geçiş Yöntemi

Arkadaşlar CloudFlare ile SSL’ geçiş yaptınız hayırlı uğurlu olsun. Fakat kullanıcılar sitenize girdiğinde yine eski hali ile girecekler. Yani sitenizin https:// parametresi ile açılması için wordpress panelden birkaç ayar daha yapmanız ve htaccess dosyası ile sitenizin tamamını https:// protokolüne yönlendirmeniz gerekiyor.

Htacess Dosyası ile Https Yönlendirme

Burada htaccess dosyasına birkaç kod ekleyeceğiz ve sitenize gelen ziyaretçilerin otomatik olarak https:// versiyonuna yönlendirilmesini isteyeceğiz. Bunun birçok yolu var. Ben All in One Seo kullandığım için ondaki yöntem ile devam edeceğim.

All in one seo ile htaccess yönlendirme

Resimde de gördüğünüz gibi All in one seo eklentisinin “Dosya Düzenleyici” seçeneğine gelin ve oradan htaccess sekmesine geçiş yapın. Aşağıdaki kodu bu dosyanın en üstüne yerleştirin.

# HTTPS Yonlendirme Baslangici by yetginoglu.com
RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]
# HTTPS Yonlendirme Sonu by yetginoglu.com

Yukarıdaki kodu ekleyip kaydedin.

Son yapılacak bir işlem daha kaldı. Şimdi wordpress admin panelde Ayarlar > Genel sekmesine geçiş yapın. Genel sekmesi altında resimde de gördüğünüz gibi site adreslerinizi göreceksiniz. Bu site adreslerinizin http:// olan başını https:// olarak değiştirin ve kaydedin.

wordpress ssl yönlendirme ayarları

Tüm ayarlar bu şekilde arkadaşlar. Artık siteniz güvenli olarak açılacaktır. Güvenli ibaresi size ve sevdiklerinize güven verecektir. SSL mi al işte SSL Google efendi 🙂

Google efendi demişken sitenizin https:// lı versiyonunu Search Console’da eklemeyi unutmayın. Search Console a sitenizin https:// lı versiyonunu ekeyin, site haritalarınızı da gönderin.

Konu ile ilgili anlamadığınız yerler olursa yorum bölümünden sorabilirsiniz. Birçok site için uğraştım baya bi öğrendim ondan yanıtlamaktan keyif alacağım. Beğendiyseniz sakın beğen paylaş yapmayın 🙂

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün