Tecrübelerim

Bilgisayarı Roket Yapacak En Önemli Ayrıntı

Merhaba; Bu yazımı, bilgisayarı yavaşlayan hatta artık kağnı gibi olan, ısıdan elini koyamayacak kadar ısınanlar için yazıyorum. Eğer bilgisayarınız çok yavaşsa ve aşırı ısınıyorsa bu çekilmez bir hal alır. İstediğiniz kadar soğutucu padler alın, format atın, silin yükleyin değişmez. Bilgisayarınızın sorunu büyük ihtimalle hard diskinden kaynaklanıyor.

Hard Diskin Önemi

Bilgisayar yavaşladığında herkesin aklına hemen bi ram (random access memories) almak ve hızlandırmak gelir. Yada bi format atıyım da kendine gelsin deriz. Yanlış!!! İstediğiniz kadar ram takın, format atın bu durum değişmeyecektir. Hatta format attıkça aksine bilgisayar yavaşlayacak daha kötü duruma gelecek. 

Daha önceki yazılarımda bahsetmiştim başıma bela bi lenovo almıştım. Özellik olarak çok iyiydi fakat batarya sorunu nedeni ile iade etmek zorunda kalmıştım falan. Yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. Sonra o bilgisayarı iade edince yine aşağıda gördüğünüz emektar bilgisayarıma kalmıştım. Bilgisayarın özellikleri çok iyi i5 işlemcisi var 4gb rami var falan. Yani bana fazlasıyla yetecek bir bilgisayar. Ama aşırı derecede ısınma problemi vardı. Hatta o kadarki kendim üşenmedim tahtalardan çok güzel 2 fanlı bi soğutucu yaptım. Onun üstüne koydum çayı falanda koycak yeri var 🙂 ama nafile.

Kafayı takınca bu kadar içini açıp bi bakıyım dedim bu ısınan parça hangisi. Bi baktım işlemci buz gibi yani normal. Ama hard disk deli gibi ısınmış hatta elimi süremedim. Sonra arayışlara girdim. Benim bu bilgisayarı hızlandırmam gerekiyordu. Malum para da yok 2. çocuk olmuş.

4 Comments

  • Yazınızı okuduktan sonra ağırlaşan bilgisayarım için bi ssd hard disk aldım. Çok da umudum yoktu ama taktıktan sonra inanamıyacağım şekilde bir hızlanma gördüm. Ve normalde hiç yorum yazmayan ben buraya bu yorumu yazma gereği duydum. Gerçekten SSD hard disk ile yazıdaki gibi bilgisayarınız roket oluyor kesinlikle tavsiye ederim.

  • Benim bilgisayarda da aynı şeyler oldu SSD ile tüm problemler halloldu. SSD gerçekten harike bişeymiş herkese tavsiye ederim

Yorum Yazın