Aramalarda Yıldızlı Çıkmanın En Kolay Yolu
google aramalarında yıldızlı görünme
Rich Snippet - Yıldızlı Görünme

Bu yazımda aramalarda yıldızlı çıkmanın en kolay yolu için ne yapmanız gerektiğini anlatacağım. Arama sonuçlarında yıldızlı çıkan siteleri görüp imrendiğimiz olmuştur. Google aramalarında yıldızlı çıkan sitelerin tıklanma oranı daha yüksek olacaktır, çünkü ben bile yaptığım aramalarımda gördüğüm yıldızlı sonuçlara daha çok tıklamışımdır. 

Bu yıldızlı çıkma  işini bende bilmiyordum ve yazabilmem için öncelikle kendi sitemde başarılı şekilde uygulamam gerekiyordu. Bu nedenle bu yazıdan önce arama sonuçlarında yıldızlı çıkmayı başardım ve gönül rahatlığıyla yazabilirim 🙂

aramalarda yıldızlı görünme
aramalarda yıldızlı görünme

Tabi Google aramalarında yıldızlı çıkmak kolay olmadı. İnternette bilgi almak için okuduğum yazıların birçoğunda eksik bilgiler vardı. Bu nedenle biraz uzun sürdü. O nedenle ben size tam ve eksiksiz olarak google aramalarında yıldızlı çıkmak için yapmanız gerekenleri anlatacağım. 

Aramalarda yıldızlı görünmek için çeşitli yollar ve hileler var. Arama motorlarını yanıltıyor ve kullanıcılara görünmüyor. Ama tabi ki Google amcanın da bu durum için bir önlemi var. Google, yıldızları kullanıcılar göremiyor ve oy kullanamıyorlarsa bende arama sonuçlarında göstermem diyor. Bu nedenle hile yapmaya hiç gerek yok. WordPresste sadece bir eklentiyle bu işi kolaylıkla halledebilirsiniz.

Benim anlatacağım yıldızlı çıkma yöntemi WordPress altyapısı kullanılarak yapılan siteler ile ilgili. WordPress bir siteniz varsa yazının devamını okuyun ve sizde aramalarda yıldızlı çıkın.

Peki Yıldızlı Çıkma “Rich Snippets” Nasıl Yapılır?

Rich snippets yani yıldızlı sonuçlar için WordPressde birkaç eklenti var. Benim bildiğim biri GD Star Rating diğeri WP-PostRatings.

Gd Star Rating özellik bakımında wp-postratings den daha özellikli ve güzel görsellere sahip. Fakat Gd Star Ratings çok fazla CPU kullandığı için ben tavsiye etmiyorum. Sisteminizi kasar ve sitenizi yavaşlatabilir.

Wp-PostRatings ise çok hafif yapısı ile sistemi hiç yormadan yıldızlı çıkma olayını çözer.

Adım1: Önce eklentiler bölümünden arama kısmına Wp-PostRatings yazın ve çıkan eklentinin kurulumunu yapın. Eklentinin kendi sitesi için buraya tıklayabilir ve oradan da indirebilirsiniz.

Adım2: Eklentiyi kurduktan sonra tabiki etkinleştirin 🙂 

Adım3: Sol taraftaki menülerde Ratings şeklinde bir menü gelecek. Mausu onun üzerine getirin ve açılan başlıklardan Rating Options seçeneğine tıklayın. 

Wp-PostRatins Önemli Ayarları

Ayarları resimde gördüğünüz gibi yapın. Çıkmasını istediğiniz yıldız çeşidini belirleyin. Sonra en önemli ayar yazdığım yer ”Enable Google Rich Snippets” seçeneğini yes olarak belirleyin. Bu ayarı yes yapmazsanız yazılarınız Google aramalarında yine yıldızlı görünmez.

Alt kısımda yıldızlara verilecek değer yazıyor. Onu da istediğiniz gibi düzenleyip kaydedin.

Adım4: Yine sol menilerden ‘Ratings Templates’ e tıklayın. Bu alanda yıldız verirken ve verdikten sonra çıkacak olan yazıları görebilirsiniz. Bu şablonları da kendinize göre belirleyebilirsiniz. Ben kendi şablonlarımı aşağıda veriyorum, isterseniz kopyalayıp onları yapıştırabilirsiniz.

1. Kutu

[mks_highlight color=”#1e73be”]%RATINGS_IMAGES_VOTE% (<strong>%RATINGS_USERS%</strong> Kişi oy verdi,  %RATINGS_MAX% üzerinden ortalama puan: <strong>%RATINGS_AVERAGE%.</strong> Bu yazıya oy vermek ister misiniz?<strong></strong>)
%RATINGS_TEXT%[/mks_highlight]

2.Kutu

[mks_highlight color=”#1e73be”]%RATINGS_IMAGES% (<em><strong>%RATINGS_USERS%</strong> Kişi oy verdi, %RATINGS_MAX% üzerinden ortalama puan: <strong>%RATINGS_AVERAGE%.</strong><strong> Verdiğiniz oy için teşekkürler.</strong></em>)[/mks_highlight]

4.Kutu (4. Kutu bakın 3. değil)

[mks_highlight color=”#1e73be”]%RATINGS_IMAGES_VOTE% (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
%RATINGS_TEXT%[/mks_highlight]

Bu ayarı da yaptıktan sonra kaydedin ve gelelim en önemli ayara.

Yıldızlar Sitenizde Nerede Görünecek (En Önemli Ayar)

İnternette yıldızlı sonuçlar için yaptığım araştırmalarda yukarıdaki tüm bilgileri buldum kolaylıkla. Fakat aşağıda yazacağım basit ama gerekli kodu yazmamışlar. Yazan bir sitede ise kodu yanlış yazdıkları için baya bi uğraştım. Bu kodu yıldızların görüntülenmesi için koymanız hayati önem taşıyor.

Yıldızların görünmesini istediğiniz yere aşağıdaki kodu yerleştirmeniz yeterli. Bundan sonra yazılarınızda yıldızlı değerlendirme seçeneği olacaktır.

Yıldızlı Görünme Kodu

[mks_highlight color=”#1e73be”]<?php if(function_exists(‘the_ratings’)) { the_ratings(); } ?>[/mks_highlight]

Yukarıdaki kodu da yerleştirdikten sonra yıldızlar yazılarınız içinde görünecektir. Kodda sorun yaşarsanız orjinal sitesinden kopyalayıp birde o şekilde deneyebilirsiniz. Kodu eklentinin kendi sitesinden kopyalamak için buraya tıklayabilirsiniz. Yazıların google aramalarında yıldızlı görünmesi için en az 1 oy berilmiş olması gereklidir. O nedenle yazılarınızı yayınladıktan sonra ilk oyu kendinizin vermesini tavsiye ederim. Yıldızlı sonuçlar tüm bu işlemleri sırası ile doğru yaptığınızda, yazınız indexlendikten sonra yıldızlı çıkacaktır.

Not: Bu yazıyı Google Chrome kullanarak okuyorsanız, otomatik türkçeye çevirme özelliğini devre dışı bırakın. Yazıyı türkçeleştirmesin. Yazıyı türkçeleştirdiğinde kodlar çalışmıyor.

Not 2: 05-02-2017 Tarihinde yazıyı güncelledim ve çalışıp çalışmadığını tekrar kontrol ettim. Tüm içeriği ve resimleri başka siteler kopyaladığı için resmi değiştirdim ve büyük büyük yetginoglu.com yazdım.

Mutlu yıldızlı günler. Bu yazıma da bir yıldız verirsiniz artık.

 
42 yorum

 1. teşekkürler hocam sayende yıldızlı sekılde googlede indexlerim oldu. fakat senden bir isteğim daha var.. bu rating olayı sadece yazılar için geçerli. bunları kategori ve sayfalar için nasıl uygularız. hangi ….php dosyası ve hangi satıra eklememz gerekiyor yardımcı olursan cok sevinirim iyi çalışmalar.

  • Sayfalarda yıldızlı görünmek i,çin yine aynı şekilde kodu görünmesini istediğiniz yere eklemelisiniz. page.php sayfası olması lazım. Kategori için de ona ait php sayfasına eklerseniz görünür ama kategori işi biraz sıkıntılı.

 2. Gerçekten bende uzun bir süre araştırma yaptım.Fakat böyle hepsi hali hazırda güzel bir konu bulamamıştım.Ellerinize sağlık,blogunuzda başarılar dilerim.

 3. Hocam dediklerinizi yaptım kodlardan fazla anlamadığım için cahilliğime verin sorumu “” bu kodu wordpress düzenleyiciden single.php ye yapıştırdım fakat en alta mı yoksa en üste mi yapıştırmam gerekiyor yada farkediyor mu? ilk oyu kendiniz vermeniz gerekiyor yazmışsınız haberi google da bulupta mı oy vericez yoksa haber içinde bir yerde oy veriliyor mu? Hocam kusura bakmayın pek bilgim yok sorularım saçma olmuş olabilir.

  • Kodu sayfanızda yıldızların görünmesini istediğiniz yere yapıştırmanız gerekiyor. Kodlarla ilgili bilginiz yoksa kurcalamayın derim. Kodu yerleştirdikten sonra doğru yere yerleştirdiyseniz yazılarınız içinde yıldızları görmelisiniz. Oyunuzu da oradaki yıldızları kullanarak vereceksiniz. İlk oyu kendiniz verin dememdeki amaç aramalarda yıldızlı çıkmak için.

 4. Bir sitemde oldu, diğerinde olmadı veya bütün anlatılanları yaptım yinede olmuyor diyen arkadaşlar; sıkıntı kesinlikle temanızdan kaynaklanıyor. single.php – page.php dosyalarınıza verilen kodu kopyaladığınızda üst kısımda “No Ratings Templates Updated” uyarısını göreceksiniz. Anladığım kadarıyla Eklentiye uygun tema şablonlarının olmadığını söylüyor. Sayfalarında yıldızları görüp arama motorunda göremeyenler için tek söyleyeceğim sabır. Yazıyı paylaşan arkadaşımıza emeği için teşekkürler. 3. DEGİL BAKIN 4.KUTU kısmına çok güldüm :))

  • Bende yıldızsız çıkmanın temadan kaynaklandığını net bir şekilde söyleyebilirim. Çünkü bu temaya geçtim ve yıldızlarım yeniden geri geldi. Yıldızlı çıkınca çok hoşuma gidiyor 🙂

   Kutuları karıştırıyordu birçok kişi bende dikkat çekmek istedim. Umarım diğer sitenizde de yıldızlı sonuçlar almaya başlarsınız.

 5. Faydalı bir makale olmuş elinize sağlık. Buradaki işlemleri yaptım 2 gün sonra sonuçlar yıldızlı çıkmaya başladı. Bu kadar çabuk olmasını beklemiyordum.

 6. Hocam elleriniz dert görmesin ama durum şudurki iki tane sitem var birincisinde sorun yok çünkü temanın içinde kendi yıldızlama sistemi var ve yıldızlar sorusuz bir şekilde çıkıyor Çıkan site ( http://www.eniyihangisi.net ) ama diğerini bir kaç gün index almaya ama ne yaptımsa çıkaramadım eklentileri silip silip tekrar kuruyorum Çıkmayan site ( http://www.filmizlelink.com ) şimdi sizin dediğinizi yaptım çıkmadı bir incelermisiniz ne yapmam gerekiyor eski yada artısı ile yani sitedeki js dosyalarımı eneggeliyor çözemedim.

  Teşekkürler.

 7. hocam birşey daha diyecem ben yazının önüne ekledim düzenleyiciden yazını altına eklesem yinede çıkarmı mesala seninki gibi yazarın altına eklesem kodu sorun olurmu ?

  • Yazının içinde olsun gerisi önemli değil. Google amca hoslanirsa çıkartır. Benim mesela son 2 yazı yıldızlı cikmiyo diğerleri yıldızlı. Bu iş çok karisik

 8. Herhangi bir eklenti ile web sitemde yıldız çıkartabilene parasını vereceğim. Haydi buyrun bakalım. Benim denemediğim eklenti, girmediğim kod, veri işaretlemesinden tutunda her yolu denememe rağmen yıldız falan çıkartamadım. Tek bulamadığım şey hentry işaretlemesi.. Varsa ben yaparım diyen babayiğit, çıkarsın yıldızları çalışmasının karşılığını ödeyeyim.

  • Bende senin gibi düşünürken kendi sitemde yıldızlı çıkıyordum aramalarda. Diğer 10 sitemde başaramadım. Her yolu denedim olmuyor. Şimdi bu sitede yıldızlı çıkmaz oldu.
   Yıldız işi google ile alakalı bir durum. Sevmedimi alıyor yıldızları. Kendini de parçalasan alamıyorsun yıldız.

   • Yıldılı çıkma işi iptal olduğu zaman temayı değiştirmiştim. Sonra yıldızlar gidince temayı yeniden bu tema yaptım ve tekrar yıldızlar geldi. Yıldız temayla ve temanın neresine yerleştirdiğimizle de alakalı.

  • Merhaba Rich. Yıldızlı arama sonuçları için geliştirilen bu eklentideki girilen veriler arama motolarlarına açık durumda. yani sen admin girişi yapıp kendini yıldızlarsan google bunu farkediyor. Tamamen doğal ve IP bazlı olmalı. Birde o makalede sayfada geçirilen zamanda önemli.

  • Merhaba. Yazıdaki gibi tüm ayarları doğru olarak yaptıktan sonra bir süre beklemek gerekiyor bu süre 1 aya kadar çıkabiliyor. Burada google amcanın insafına da kalıyoruz.

   • Merhaba, wp post rating eklentisini yükledim herşey tamam google da indexledi.

    ama sadece site:siteadi.com yazıp bu şekilde çıkan sonuçlarda yıldız görünüyor bunun için ne yapmalıyım ?

    • yıldızlı çıkma baya uzun sürebiliyor. Benim son yazdığım yazı 2 hafta olmasına rağmen yıldızlı çıkmıyor. Ama diğer yazılar yıldılı. İlk indexte yıldızlı çıkmaya başlamışlardı.

 9. hocam ben ne yaptım ne ettimse olmadı yıldızlı çıkamıyorum aramalarda. Dediklerinizi bire bir uyguladım, diğer sitelerde yazanları da yaptım ama yine de yıldızlı çıkmıyor arama sonuçları.

 10. yok yok yok ne yaptımsa ne ettimse sitemdeki yazılar yıldızlı çıkmıyor. Dediklerinizi 1e 1 uyguladım, diğer sitelerde yazanları da pekiştirdim ama yine de yazılar yıldızlı çıkmıyor.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.