Gündem Konuları

PayPal Türkiye’den Çekiliyor!

paypal türkiyeden çekiliyor

Online ödeme sistemleri son yıllarda bir hayli yol kat etti. Son zamanlarda piyasaya sunulan yeni yöntemlerin yanı sıra; uzun yıllardır piyasada olan, ancak kendisini sürekli yenileyerek kullanıcılarına geniş bir yelpaze sunan şirketler sayesinde kullanıcılar artık zorluk çekmeden birbirlerine internet üzerinden para gönderebiliyor veya herhangi bir siteye ödeme yapabiliyor. Şüphesiz, online ödeme dendiğinde akla ilk gelen yöntem PayPal. İşte tüm dünyada en popüler ödeme yöntemi olan PayPal Türkiye’deki faaliyetlerini durdurma kararı aldı!

PayPal Türkiye’yi neden bırakıyor?

Birçok kişi için sürpriz olan bu gelişmenin ardından şüphesiz çok şey yazılıp çizilecektir. Ancak PayPal’ın müşterilerine gönderdiği mesajda şu ifadeler yer alıyor:

“PayPal olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurduğumuzu üzülerek bildirmekteyiz. 6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki müşterilerimiz PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır… Belirtmek isteriz ki, PayPal’ın önceliği her zaman müşterileri olmuştur. Ancak yerel düzenleyici kuruluşa yaptığımız lisans başvurusunun reddi ve ilgili kurumun Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurma talimatı doğrultusunda uygulamak durumunda olduğumuz bu karardan dolayı üzüntü duymaktayız.”

Bu açıklamadan, PayPal’ın Türkiye’deki BDDK gibi birtakım otoritelerle bir lisans sorunu yaşadığını anlıyoruz. PayPal’ın Türkiye’de birçok kişi tarafından online casino sitelerine ödeme yapmak için kullanıldığını düşünürsek ve birçok kişinin hala PayPal hesaplarından banka hesaplarına veya kredi kartlarına para çekmek konusunda sorun yaşadığını hatırlarsak, bu gelişmenin aslında pek de sürpriz olmadığını da düşünebiliriz.

Bütün bunlar ne anlama geliyor?

PayPal’ın Türkiye’yi terk etmesi tek bir anlama geliyor: Artık online ödeme yapmak ve almak çok daha zor olacak! Bildiğiniz gibi, PayPal kredi kartlarınızı kaydederek daha sonra kredi kartı bilgilerinizi girmeden güvenle ve hızlı bir şekilde ödeme yapabilmenizi sağlayan; yurt dışında veya yurt içinde yaşayan kullanıcılara para göndermenizi veya onlardan para almanızı sağlayan bir sistemdi. Şimdi PayPal Türkiye’den çekildiğine göre, elimizde tek seçenek kalıyor: Ya kredi kartınızı doğrudan web sitesinde kullanarak güvenlik riski alacak veya ödeme yapmak istediğiniz siteye banka havalesi yapacak ve günlerce ödemenin hesabınıza geçmesini bekleyeceksiniz. Aynı şekilde, yurt dışından para almak istediğinizde SWIFT talimatı vererek günlerce beklemek dışında bir seçenek yok gibi.

PayPal’ın mesajının sonunda ise PayPal müşterilerini umutlandıracak bir ifaden bulunuyor: “Gelecekte Türkiye’deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.”

PayPal sonrası hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı kesin!

2 Comments

Yorum Yazın